Redakcja wysłała Kurii wezwanie przedsądowe dot. zachowania Bp. Henryka Ciereszko

W związku z agresją wobec mediów na wydarzeniu nad którym honorowy patronat objął JE abp T. Wojda, redakcja informuje o braku odpowiedzi Kurii Metropolitalmej Rzymskokatolickiej oraz o wystosowaniu wezwania przedsądowego.

---------- Wiadomość którą redakcja przekazuje dalej ----------
Od: Adam Fularz <adam.fularz@wieczorna.pl>
Data: środa, 24 lipca 2019
Temat: Wezwanie przedsądowe: Pytania prasowe dot. zachowania Bp. Henryka Ciereszko
Do: Rzecznik Prasowy Archidiecezji Białostockiej <rzecznik na serw. archibial.pl>


Dyrektor Biura Prasowego i Rzecznik Prasowy Archidiecezji Białostockiej
Ks. dr Andrzej Dębski 

Wzywam do odpowiedzi na zarzuty dot. zachowania bp Henryka Ciereszko w trakcie homopogromu. Ustalam nowy czas odpowiedzi do końca dnia dzisiejszego. Czy podać Księdzu podstawę prawną na podstawie której domagam się odpowiedzi? Przypominam że JE abp T. Wojda objął ów piknik honorowym patronatem.
Hallelu Jah
Pozdrawiam
Adam Fularz
Polish News Agency


W dniu wtorek, 23 lipca 2019 Adam Fularz <Adam.Fularz na serw. wieczorna.pl> napisał(a):
Do 
Sz. Pan
Dyrektor Biura Prasowego i Rzecznik Prasowy Archidiecezji Białostockiej
Ks. dr Andrzej Dębski 

Wzywam do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania prasowe. Czy 24 godziny wystarczą? Jeśli nie, proszę podać dogodny termin odpowiedzi, redakcja daje Państwu 24 godziny od 10.20 na odniesienie się do zarzutów
Pozdrawiam

pon., 22 lip 2019 o 13:52 Adam Fularz <Adam.Fularz na serw. wieczorna.pl> napisał(a):
Dyrektor Biura Prasowego i Rzecznik Prasowy Archidiecezji Białostockiej
Ks. dr Andrzej Dębski 



-- 
Do Sz. P. Ks dr Andrzeja Dębskiego

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z wydarzenia - spotkania z Bp. Henrykiem Ciereszko. Proszę o odniesienie się do wpisu, jaki zamieścił Rafał Betlejewski:

Grupa rozwścieczonych homofobicznych emerytów atakuje mojego operatora Pawła. Dołączają się do nich ochroniarze „pikniku rodzinnego" w parku Branickich. Wszystko to odbywa się na oczach biskupa Pomocniczego Henryka Ciereszko, który nie reaguje pomimo mojej prośby. Wokół w mieście trwa przemoc w imię Boga. Zostaliśmy zaatakowani gazem, petardami, Obelgami, poszturchiwaniem, oblewaniem wodą. Jeśli ktoś myśli, że robienie filmów dokumentalnych jest łatwe, jest w błędzie.

Z szacunkiem
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf






--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Komentarze